Bazen öyle sarsıcı şeyler yaşarız ki uzun süreler hatta uzun yıllar zihnimizden atamayız, etkisinden çıkamayız. Bunlar kimi zaman kimseye anlatamadığımız yaşantılardır. Sanki zaman o yaşantının olduğu anda donup kalmıştır. Bu gibi yaşantılara travmatik yaşantı ya da kısaca travma denmektedir. Travmalar da bireyde Travma Sonrası Stres Bozukluğu adı verilen bir psikolojik soruna yol açarlar.

Bu bozuklukta birey travmatik anılardan bir türlü kurtulamaz, zaman zaman travma anına geri döndüğü flashback’ler yaşar. Olayla ilgili kabuslar görür. Olayı hatırladığında ya da olayı hatırlatan bir uyaranla karşılaştığında çarpıntı, nefes darlığı, terleme gibi bedensel belirtiler de gösterir. Bu nedenle birey sürekli olarak travmayı çağrıştıracak şeylerden kaçınmaya çalışır ve sürekli tetikte olur.

Görüldüğü üzere travma sonrası stres bozukluğu oldukça zorlayıcı bir rahatsızlıktır. Ancak psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle EMDR terapisi travma sonrası stres bozukluğunda oldukça etkili olan ve en başarılı tedavi yaklaşımlarından birisidir. EMDR hakkında daha ayrıntılı bilgiyi ilgili makalemizden alabilirsiniz.

 

DENİZ PSİKOLOJİ

Psikolojik Danışma Merkezi

Yol Tarifi