Merhaba;

Cinsellik mutlu bir yetişkinlik yaşamının en önemli yapı taşlarından birisidir. Cinsel yaşantınızda ortaya çıkabilecek sıkıntılar hem kendi duygu durumunuzu hem de partnerinizle/eşinizle olan ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilecektir. Aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanız ve sorununuz daha fazla büyümeden çözüm yollarını araştırıp bir uzman eşliğinde sorunlarınızı çözmeye başlamanız yerinde olacaktır.

Erkeklerde sıklıkla görülen psikolojik temelli cinsel sorunlar şunlardır:

Sertleşme (Ereksiyon) Bozukluğu

Penis süngerimsi bir yapıdadır ve bolca kılcal damar barındırır. Cinsel uyarılma esnasında kan penisin içine dolarak büyümesini, sertleşmesini ve dikleşmesini sağlar, bu duruma ereksiyon ya da sertleşme adı verilir. Eğer sevişme esnasında hiç sertleşemiyorsanız, sertleşme cinsel ilişkiye izin verecek derecede olmuyorsa ya da sertleşmeyi cinsel ilişki süresince koruyamıyorsanız sizde ereksiyon (sertleşme) bozukluğu söz konusu olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki arada bir gerçekleşen, süreğenlik arz etmeyen bu tür durumlar sizde sertleşme bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Arada bir erkekler sertleşememe ya da yeterince sertleşememe durumu yaşayabilirler. Bir bozukluktan söz edilebilmesi için bu durumun uzunca bir süredir devam ediyor olması gereklidir.

Eğer sizde sertleşme bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız ilk olarak bir üroloji uzmanına görünmenizde yarar vardır. Çünkü nadir de olsa kimi fiziksel nedenler ya da hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler sertleşme bozukluğuna neden olabilmektedir. Eğer doktorunuz sizde herhangi bir tıbbi sorun olmadığını belirtirse sorununuzun kaynağı psikolojik demektir. Kaldı ki sertleşme bozukluğu vakalarının çoğunluğunda durum budur.

Sizde de durum böyleyse hiç merak etmeyin ve telaşa kapılmayın. Sertleşme bozukluğundan kaynaklanan kaygı durumu ve panik hali durumu sizin açınızdan daha güç hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Cinsel terapilerle sertleşme bozukluğu kolaylıkla giderilebilmektedir. Altta yatan psikolojik nedene bağlı olarak değişmekle birlikte 8-10 seans civarında süren bir cinsel terapi ile sertleşme bozukluğunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Erken Boşalma

Erkeklerin en fazla mustarip oldukları cinsel sorunlardan birisi erken boşalmadır. Peki erken boşalma nedir? Ne kadar sürede boşalma gerçekleşirse bu durum erken boşalma olarak adlandırılmaktadır?

Bu soruların net bir yanıtı olmadığını belirtelim. Ancak; cinsel ilişkiye başlamadan dahi boşalıyorsanız, penise temas gerçekleşir gerçekleşmez boşalıyorsanız, penis vajinaya girer girmez boşalıyorsanız, penis vajinaya girdikten çok kısa bir süre sonra boşalıyorsanız, partneriniz/eşiniz normal sürede boşalıyor ve siz ondan önce boşalıyorsanız ve de hepsinden önemlisi boşalma hissi geldiğinde kendinizi kontrol edemiyor, boşalmanızı geciktiremiyorsanız erken boşalma sorununuzun olması yüksek olasılıktır.

Orgazm bir reflekstir. Cinsel uyarılma belirli bir düzeye eriştiğinde orgazmdan sorumlu kaslar refleksif bir şekilde kasılırlar ve böylelikle orgazm gerçekleşir.  Her ne kadar refleksler engellenemeyen davranışlar olarak ele alınsalar da kimi refleksler geciktirilebilirler ve öğrenme süreciyle gecikme süreleri uzatılabilir. Erken boşalma tedavisinde de temel olarak yapılan budur. Terapistiniz size boşalma refleksinizi geciktirmeyi ve boşalmayı sağlayan kaslar üzerinde denetim kurmanızı öğretir. Bunun yanında cinsel terapi sürecinde, erken boşalmayla ilişkili olabilecek psikolojik etmenler üzerinde durulur ve bunlar da sizinle birlikte ele alınır ve giderilirler. Tipik bir erken boşalma tedavisi (altta yatan etmenlere göre değişmekle birlikte) 10-12 seans civarı sürmekte ve oldukça başarılı ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

 

DENİZ PSİKOLOJİ

Psikolojik Danışma Merkezi

Yol Tarifi